Szparagi. Risotto. Ah ecco!

Risotto to typowy comfort food. Trochę się trzeba nastać przy garnku, namieszać. Ale nic nie zastąpi tego smaku, zapachu i konsystencji.  Kremowe risotto z pierwszymi wiosennymi warzywami takimi jak szparagi jest fantastyczne. Tak jak dobre, białe wino, które w risotto jest niezbędne.

Nigella – wyczaruj coś dobrego.

Nigella Lawson, królowa comfort foodu, pierwsza kulinarna celebrytka nauczyła mnie robić nie tylko risotto. Oglądałam dawno temu namiętnie jej programy (dekolty i krągłości także:) na TVN Style. I chciałam być kiedyś taka jak ona – wyzwolona, pełna pasji, bez kompleksów. Włoskie korzenie Nigelli dawały znać o sobie w każdym odcinku. To było wtedy dla mnie  jak orzeźwienie:)

Później dostałam w prezencie książkę Nigelli “Kuchnia. Przepisy z serca domu” i jest w tej 500-stronnicowej księdze przepis na niesztampowe risotto bolońskie. Ale dzisiaj nie czas na Bolonię tylko na wiosenne szparagi, dlatego będzie danie szparagowe.

Dodaj wina, sporo!

Dodam jeszcze jedną anegdotę. Risotto ma arabski rodowód i pochodzi od pilawu. O pokrewieństwie tych dań świadczy sposób ich przygotowywania i przyprawiania. Podobno włoscy wojownicy przywieźli pilaw do swojej ojczyzny z wypraw krzyżowych. Ale przecież Włosi jak to Włosi – przerobili potrawę i oczywiście dodali do niej wina. Arabski pilaw nie mógł przecież zawierać alkoholu (muzułmanie go nie piją). No i obecnie risotto to jedno z najbardziej włoskich dań:)

RISOTTO SZPARAGOWE Z LUBCZYKIEM

Allora! Do dzieła!

Do przygotowania prawdziwego risotto najlepiej nadaje się ryż do risotto (arborio, carnaroli) i białe, wytrawne  wino, na przykład te z Sycylii:  Dea Del Mare Catarratto Pinot Grigio Terre Siciliane.

Składniki (na oko, na kilka porcji, może 4:)

  • 400 g ryżu do risotto
  • średnia cebula biała lub cukrowa posiekana drobno
  • 2 ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
  • chlust oliwy (ok 4 łyżki oliwy)
  • 1 szklanka białego wytrawnego wina
  • ok 8 zielonych szparagów
  • 1, 5 litra bulionu warzywnego
  • 2 łyżki masła (lub mascarpone)
  • lubczyk (świeży lub suszony)
  • sól, świeżo mielony pieprz
  • do podania: starty parmezan, listki lubczyku

Szparagi myjemy, odcinamy końcówki. Kroimy na  kawałki (ok 1 cm), a  główki zostawiamy całe. Pokrojoną cebulę i czosnek smażymy na oliwie 2–3 minuty, aż cebula się zeszkli. Dodajemy ryż i smażymy na średnim ogniu. Ciągle mieszamy. Jak ziarenka ryżu będą przezroczyste przy brzegach dolewamy wino, zwiększamy ogień i czekamy chwilę by alkohol odparował. Następnie dodajemy jedną chochlę bulionu (ok pół szklanki), zmniejszamy ogień i ciągle mieszając, gotujemy aż ryż wchłonie płyn. Potem kolejna porcja wywaru i gotujemy dalej, wolno mieszając ryż. Ważne by wywar cały czas lekko nam bulgotał w garnku i podczas dodawania go do ryżu miał wysoką temperaturę.

Jak ryż wchłonie już 3/4 naszego rosołu to możemy dodawać pokrojone szparagi (bez główek), ponownie dodać bulion i gotować przez ok 3 minuty. Na końcu wrzucamy same główki szparagów i ostatnią chochelkę płynu. Tutaj warto spróbować, czy ryż jest al dente (czyli miękki, ale stawiający lekki opór pod zębami). Wyłączamy ogień. Przyprawiamy solą i pieprzem oraz masłem i posiekanym lubczykiem (lub suszonym). Mieszamy.

Przed podaniem posypujemy parmezanem i dekorujemy ziołami.

Wysiłek się opłaca.

Za oknem upragniony majowy deszcz, w słuchawkach dobra muzyka. Kieliszek wina, może dwa. Poczujecie ukojenie w ten dziwny, ale mimo wszystko majowy czas.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *